Lot 108
František Kaván (1866 - 1941) TŘEŠEŇ U RVÁČOVA

20. léta 20. století
Olej, karton
56 x 74 cm (v x š)
Vlevo dole "Kaván"

Vyvolávací cena
45 000 CZK
   |   1 875 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR

Z posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře: "Akademický malíř František Kaván patří k vůdčím představitelům Mařákovců, tedy žáků krajinářské školy profesora Julia Mařáka na pražské Akademii na sklonku 19. století. Posuzovaný obraz řadím k podobným již publikovaným z doby kolem roku 1925. Jde o procítěnou plenérovou malbu s výrazně exponovanými vegetabiliemi, což je motiv provázející Kavána od mládí. Obraz dochovaný v dobrém technickém stavu představuje kvalitní ukázku Kavánovy vyzrálé krajinářské tvorby dvacátých let.