Lot 99
František Drtikol (1883 - 1961) U VALŠŮ

1911
olejotisk
22 x 18 cm (v x š)
Sign. a datováno vpravo dole Drtikol – Škarda 1911

Vyvolávací cena
80 000 CZK
   |   3 333 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR

V roce 1911 se Drtikol, po přijetí do Českého klubu fotografů amatérů v Praze, seznámil s Augustinem Škardou (1879 – 1937), stavebním inženýrem a fotoamatérem. Společně začali pracovat na cyklu olejotisků s motivy staré Prahy. Výsledkem bylo unikátní portfolio padesáti fotografií Z dvorů a dvorečků staré Prahy. Konkrétně se jedná o tabuli 30 – č.p. 286–I. Album prodávalo sdružení Artěl, jedna z nejvýznamnějších institucí českého užitého umění a designu prvé poloviny 20. století., buď celé nebo jednotlivě a také jako dopisnice. Fotografie je publikovaná v monografii Fárová A. & Doležal S.: František Drtikol, Etapy života a fotografického díla / Secese - Art deco - Abstrakce / 1, 2. Svět, Praha 2012, svazek první, č. 61.