Lot 38
Emil Orlik (1870 - 1932) BOHYNĚ MUT

20. léta 20. století
Olej, plátno
80 x 60 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: ORLIK, vzadu nápis: Die Göttin Mut

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 529 EUR
Dosažená cena
100 000 CZK
   |   3 922 EUR

Dílo Emila Orlika je stále objevované a těší se rostoucí popularitě nejen u nás, ale i v německy mluvících zemích. V letech 1900–1902 podnikl první cestu do Asie, Číny a Japonska, která jej dlouhodobě inspirovala, a kde ovládl techniku japonských dřevořezů. V roce 1905 z Prahy přesidluje trvale do Berlína a stává se členem Berlínské Secesse. Působil jako profesor Školy grafiky při Uměleckoprůmyslovém muzeu, která byla později spojena s berlínskou Akademií. V roce 1912 podnikl další velmi podnětnou zahraniční studijní cestu a to do Severní Afriky, kde navštívil Egypt. Je rovněž považován za kronikáře své doby, protože na svých grafikách zachytil podobu mnoha významných osobností jako A. Einsteina, A. Schnitzlera, E. Janningse, T. Manna aj. Jeho dílo je vyhledáváno sběrateli v Čechách i v zahraničí.