Lot 37
Alois Kalvoda (1875 - 1934) LETNÍ KRAJINA

1903
Olej, plátno
110 x 110 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: -AL. KALVODA-

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   4 706 EUR
Dosažená cena
310 000 CZK
   |   12 157 EUR

Světle laděný obraz letní krajiny secesního čtvercového formátu je reprezentativní prací Aloise Kalvody, žáka Mařákovy krajinářské speciálky. Umělec zde v kompozici s nízkým horizontem nechává vyznít rozlehlost polí s využitím harmonických pastelových barev. Po celé ploše nebe se klenou mračna v střídajících se plochách světla a stínu. Kalvoda po studiích na AVU ještě studijně pobýval v Paříži a v Mnichově. Od Mařákovy školy malování melancholických krajin se postupně odchýlil a směřoval k dekorativnějšímu pojetí krajiny v barvě i motivu. Maloval prosté motivy českého kraje, louky, stráně, břízy, výhledy do kraje mezi kmeny stromů stojících v popředí nebo na pozadí strání. Skvělé jsou jeho práce z okolí Rohatce, Strážnice, Břeclavska. Uplatnil se též jako pedagog. Po předčasné smrti L. Marolda převzal jeho atelier na Vinohradech s mnoha žáky. Od roku 1897 stále vystavoval v Praze, Brně a také ve Vídni, Berlíně, Hamburku, Varšavě, Mnichově, ale i Rusku, Itálii a Americe.