Lot 36
Gustave Loiseau ÚTESY V ÉTRETAT

1901
olej, plátno, karton
63 x 80 cm (v x š)
Na rubu razítko: Coll . Dr. Stefan Ossusky/ 17 Av. Charl. Floquet/ Paris

Vyvolávací cena
700 000 CZK
   |   27 451 EUR
Dosažená cena
2 900 000 CZK
   |   113 725 EUR

Obraz Útesy v Étretat je ojedinělou ukázkou francouzského post-impresionismu, reprezentující dílo jedné z jeho předních osobností, Gustava Loiseau. Divácky i sběratelsky atraktivní dílo od autora na českém trhu výjimečného. Od 90. let 19. století zaznívá jméno tohoto mimořádně sensitivního krajináře ve spojitosti s bretaňskou uměleckou kolonií kolem Paula Gauguina, známou jako pont-avenská škola. Pokračoval v tradici plenérové malby, objevoval mžikové kouzlo krajiny v nestálosti, barevných proměnách, světelných náladách ve snaze pravdivě zachytit její přirozenou krásu, tak jak ji poznal v plátnech Clauda Moneta či Camilla Pissarra. Postupně si vytvořil vlastní specifický druh pointilistické malby, charakteristický kladením čistých barevných skvrn vedle sebe, s důrazem na esenciální působení světla, jasnou, zářivou a zároveň odlehčenou barevnost a vzdušnou náladu zobrazené scény. Tyto principy rozvíjel ve zdánlivě všedních záběrech bretaňské a normandské krajiny, kde s oblibou trávil letní měsíce. Svým mimořádným nadáním a malířskými kvalitami si již v 90. letech 19. století v Paříži získal řadu obdivovatelů, včetně význačného galeristy a stěžejního mecenáše francouzských impresionistů Paula Durand-Ruela. Nabízené plátno, pocházející ze sbírky významného prvorepublikového diplomata a velvyslance v Paříži, Štefana Osuského, lze považovat za krásné, nevšedně působivé a vysoce hodnotné dílo.