Lot 53
DÓZA

20. léta 20. století
Pakfong, tyrkysové chrysoprasy
5,5 x 2,5 cm (v x š)
Značeno vespodu: ARTĚL PRAHA

Vyvolávací cena
20 000 CZK
   |   784 EUR

Dóza ve tvaru stylizovaného čtyřlístku, navržená patrně Rudolfem Stockarem pro Artěl má víko na stěžejce, nahoře osazené čtyřmi zelenými kameny a uvnitř zrcátko. Oblíbeným materiálem byl pakfong (druh alpaky), nebo-li tzv. čínské stříbro, což je slitina mědi, zinku a niklu. Jeho výhodou je bílá barva, má dobrou odolnost proti korozi a tvárnost. Začátky tvorby Rudolfa Stockara, českého architekta a designéra jsou ve stylu geometrické secese, na přelomu desátých a dvacátých let byl ovlivněn kubismem, rondokubismem a art decem.