Lot 54
DVĚ DÓZY

Kolem 1920
Dřevo, soustružené, malované
16 a 13 cm
Značeno na jedné dóze na víku: ARTĚL

Vyvolávací cena
15 000 CZK
   |   588 EUR

Na jedné dóze je na víčku motiv rotundy sv. Jiří na Řípu (obdobné in: Artěl, Umění pro všední den 1908–1935, Jiří Fronek, UPM v Praze, str. 192–195). Soustružené, vyřezávané a malované dózy jsou ukázkou produkce Artělu, jedné z nejvýznamnějších institucí českého užitého umění a designu první poloviny 20. století. Družstvo Artěl (rusky „družstvo“) bylo založeno v Praze roku 1908 a soustředilo se na navrhování a produkci menších užitných a dekorativních předmětů ze dřeva, keramiky, kovů a dalších materiálů. Svou činnost Artěl následně rozšířil i na návrhy bytových a komerčních interiérů. Je možné jej považovat za součást evropské moderny podobně jako Wiener Werkstätte v Rakousku či hnutí Bauhaus v Německu.