Lot 91
Zdeněk Dvořák (1897 - 1943) DVOJICE

20. léta 20. století
Pálená hlína
47 cm (v)
Značeno zespodu: Z. DVOŘAK

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   980 EUR
Dosažená cena
37 000 CZK
   |   1 451 EUR

Závěsná plastika Dvojice představuje dřívější práci autora, v níž se v rámci dobové estetiky nastolené O. Gutfreundem zabýval sociálně a civilistně laděnou modernistickou realistickou drobnou plastikou prováděnou nejčastěji z pálené hlíny. Sochař Zdeněk Dvořák byl mimořádnou osobností českého výtvarného umění dvacátých a třicátých let 20. století, během života vystavoval poskrovnu a veřejně se v umělecké sféře téměř neangažoval. Navíc se mu z finančních důvodů nepodařilo vyjet do zahraničí, aby se mohl osobně seznámit s tvorbou hlavních protagonistů evropské avantgardy. Jeho umělecká činnost se ubírala po dvou kolejích, celoživotně rozvíjená figurativní linie Dvořákovy práce oscilovala mezi civilismem a popisnějším pojetím. Druhou stránku jeho tvorby představovala abstraktní plastika. Svým zaměřením a invencí nemá v české abstrakci první poloviny 20. století, kromě F. Kupky anebo F. Foltýna, obdobu. Obdivuhodné byly i Dvořákovy občanské postoje, po okupaci Československa se zapojil do protinacistického odboje jako člen ilegálního Národního revolučního výboru inteligence, byl zatčen a deportován do Osvětimi, kde zahynul roku 1943. Lit.: Hana Rousová, Zdeněk Dvořák, Arbor Vitae, 2013.