Lot 92
Emanuel Kodet (1880 - 1954) JELIZAVETA NIKOLSKÁ

1926
Bronz
87 cm (v)
Značeno vpravo na plintě: E. Kodet

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 549 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK
   |   4 314 EUR

Touhu, vášeň, ódu na krásu ženského těla, příběh tance a zachycení ladných křivek v pohybu, toto nadčasově a velmi křehce vtiskl do sochy primabaleríny významný český sochař Emanuel Kodet. Modelem pro vyobrazenou sochu byla reálná žena, tanečnice – primabalerína Jelizaveta Nikolská de Boulkin. Její krása a oslnivost zůstala v odkazu mnohých uměleckých děl, vidíme ji například na plaketě od Maurice Picauda nebo v díle Františka Drtikola s názvem Tanečnice. Autor studoval keramickou školu v Bechyni a u S. Suchardy na UMPRUM v Praze. Rok pobýval v Římě, vystavoval v Topičově salonu v Praze. Jeho tvorba byla zpočátku ovlivněna symbolismem zlomu století, pokračovala však v linii monumentálního sochařství zformované Štursou. Je autorem řady význačných prací, mj. Žižkův pomník na Vítkově, Žižkův pomník u Sudoměře, Husův pomník v Sušici, výplně pilastrů na budově filozofické fakulty v Praze aj.