Lot 45
Oldřich Koníček (1886 - 1932) POHLED NA KARLOVY VARY

10. léta 20. století
Olej, plátno
75 x 100 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: Old. Koníček

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 157 EUR

Svěžím rukopisem namalovaná krajina s panoramatickým záběrem na údolí Karlových Varů je dílem malíře Oldřicha Koníčka. Autor pocházel z rodiny kutnohorského právníka Františka Koníčka. V r. 1906 nastoupil na AVU v Praze, a již v r. 1908 představil některá svá raná impresionistická díla. Zlomový byl rok 1911, kdy Koníček poprvé navštívil Paříž, jeho tvorba se zcela proměnila a maloval v mezích postimpresionismu. Studoval zejména díla Cezannova, Derainova, Matissova či Frieszova. Období 1. sv. války prožil na srbské frontě jako důstojník rakousko-uherské armády. Po návratu do vlasti byl vyslán nově vzniklým Ministerstvem národní obrany do Itálie malovat významná bojiště československých legionářů. Ve 20. letech hojně vystavoval v Praze, jinde v republice i v zahraničí a v dobovém tisku se mu dostalo pochvalné pozornosti od takových jmen jako K. Teige, J. Čapek a J. Pečírka. V 1. pol. 20. let se Koníčkova tvorba přiklonila k neoklasicismu, inspiroval se obrazy renesančních a klasicistních malířů. Závěrečná etapa jeho díla je spojena s odklonem od významu linie, výraz obrazu je nesen harmonickou i expresivní barvou. Převažují krajinomalby a figurální malba.