Lot 46
Oldřich Blažíček (1887 - 1953) TÁNÍ VE VEŘOVICÍCH NA VALAŠSKU

1918
Olej, plátno
85,5 x 89,5 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: O. Blažíček/ 1918

Vyvolávací cena
260 000 CZK
   |   10 196 EUR
Dosažená cena
290 000 CZK
   |   11 373 EUR

Kompozice obrazu zachycuje pohled na oplocené chalupy mezi stromy a zbytky sněhu na cestě k chalupám. Dle odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové je: "obraz Tání ve Veřovicích na Valašsku velmi krásná práce malíře prof. Oldřicha Blažíčka z rané doby, roku 1918. Zimní atmosféru v přírodě zachycoval malíř často a rád. Blažíček byl malířem plenéru, ve všech ročních dobách maloval pod širým nebem. Zasněžené chalupy, v době tání, ale i na jaře a v létě se staly Blažíčkovi podnětem k řadě záznamů. Předložené Tání ve Veřovicích na Valašsku svědčí o Blažíčkově umění výstižně vyjádřit atmosféru v přírodě za sněhu a za jeho tání. Prostor je vybudován dlouhými a vláčnými, plynulými tahy štětce, perspektiva je výtečná, stejně jako použitá barevnost. Převládá hnědá, bílá a modrá barva a jejich odstíny. Zřetelné je, že Blažíček vždy tvořil lehce, spontánně a s radostí. Chalupy na Štramberku patří k prvořadým Blažíčkovým dílům a budou publikované v připravované umělcově monografii."