Lot 47
Václav Špála (1885 - 1946) V PŘÍSTAVU

1915
Kresba tužkou, akvarel, papír
220 x 295 mm (v x š)
Sign. vpravo dole: VŠ 15

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 373 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK
   |   2 157 EUR

Se svěžím rukopisem zachycené zákoutí v přístavu, s využitím jen minimálních prostředků a barev, v převládající modré, červené a okrové, svědčí o velikém malířském citu Václava Špály. Ve skice zachytil slunný den na středomořském pobřeží, kam zavítal během svých četných cest po jižní Evropě. Líně pohupující se loďky a moře v sobě nesou poučení kubismem a fauvismem, hora v dáli odkazuje na jednoho z největších velikánů moderního malířství; Paula Cézanna. Cézannovo členění hmot, výstavba obrazu a kolorit, se staly pro Špálu celoživotní inspirací. Více než ostatní malíři se klonil k osobní zkušenosti, ani svá studia na AVU nikdy nedokončil. Byl členem mnoha významných uměleckých spolků a skupin, zejména skupiny Osma a Tvrdošíjní, s kterými vystavoval.