Lot 30
Jan Václav Mrkvička (1856 - 1938) PORTRÉT MUŽE

Přelom 19. a 20. století
Olej, dřevěná deska
15 x 12 cm (v x š)
Sign. vlevo nahoře azbukou: IVM

Vyvolávací cena
10 000 CZK
   |   392 EUR
Dosažená cena
190 000 CZK
   |   7 451 EUR

Původem český malíř Ivan Mrkvička (bulharsky Иван Мърквичка), vlastním jménem Jan Václav Mrkvička, je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství. Přispěl k uměleckému životu v Bulharsku, nově osvobozeném od turecké nadvlády, na konci 19. a počátku 20. století. Pocházel z Vidimi nedaleko Dubé a studoval na  pražské a mnichovské akademii. Mrkvička přišel do Plovdivu v roce 1881 na pozvání vlády tehdejší Východní Rumelie. Působil zde jako učitel kreslení na gymnáziu, spolupracoval s nejvýznamnějšími kulturními osobnostmi ve městě: I. Vazovem, K. Veličkovem, P. Karavelovem, P. Slavejkovem. V roce 1889 se usadil v Sofii, v roce 1896 byl jedním ze zakladatelů Národní akademie umění. Mrkvička výborně zvládal klasické malířské a kreslířské techniky, nejvýznamnější úspěchy dosáhl v zachycení každodenního života, ale maloval také obrazy s historickými náměty a je autorem mnoha vysoce kvalitních portrétů (např. cara Ferdinanda I. nebo carevny Eleonory). Byl jedním z tvůrců tehdejšího znaku Bulharska a znaku Sofie. V roce 1918 se stal členem Bulharské akademie věd. Z Bulharska se vrátil zpátky do Čech v roce 1921. Zde se věnoval hlavně malování portrétů, mimo jiné i významných politiků. Řadu Mrkvičkových obrazů vlastní Sofijská městská galerie a NG v Praze.