Lot 29
Mikoláš Aleš (1852 - 1913) PŘÍCHOD ČECHA NA ŘÍP

1895
Kresba perem a tužkou, karton
275 x 397 mm (karton 400 x 520 mm)
Sign. vpravo dole: Aleš 1895; vzadu přípisy: Příchod Čecha na Říp, perokresba, částečně tužka/ z r. 1895, jest originál mého otce Mikoláše Alše./ Je to návrh na oponu pro divadelní síň/ v Národopisné výstavě./ Opona byla podle této kresby provedena jinými

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   706 EUR
Dosažená cena
18 000 CZK
   |   706 EUR

Významná kresba, zachycující pro český národ stěžejní okamžik příchodu vladyky Čecha a jeho kmene do země zaslíbené, vznikla, jak dokládá přípis na rubu, jako návrh k oponě pro Divadelní síň v Národopisné výstavě. Roku 1895 na ní Mikoláš Aleš vystavil řadu svých sgrafit. Jeden z nejvýznamnějších představitelů takzvané „Generace Národního divadla“, klasik českého umění 19. století, byl uznáván za svého života hlavně jako kreslíř a dekoratér a jeho olejomalba byla doceněna až ve 20. století. Je autorem velkých cyklů: Vlast, Obrazy z českých dějin a pověstí, Pohanští bohové, Obrazy z ruských bájí a dějin, Obrazy z polských dějin, Obrazy z jihoslovanských bájí a dějin atd.