Lot 86
Karel Holan (1893 - 1953) PRAŽSKÉ ZÁKOUTÍ

1938
Olej, plátno
80 x 100 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: K. Holan - 38

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 549 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK
   |   2 549 EUR

Zimní městská krajina spadá do období 30. let, kdy se Holan přiklonil k novému realismu a při častých procházkách Prahou maloval její náladu. Suverénně, s pomocí silných nánosů hnědé a bílé barvy, dociloval zpodobení zasněžených koutů staré Prahy či její periferie a zachycoval tak jedinečným způsobem prchavou krásu všedních momentů hlavního města. Karel Holan byl český akademický malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Studoval na soukromých školách kreslení V. Beneše a O. Nejedlého. V roce 1913 začal studovat architekturu na české technice, studia ale nedokončil, protože byl během první světové války povolán do armády, kde utrpěl zranění. Po propuštění z armády, v roce 1915, nastoupil ke studiu na AVU v Praze u prof. M. Pirnera, K. Krattnera a V. Bukovace. Byl členem Umělecké besedy a v roce 1924 se stal spoluzakladatelem a poté i vůdčím duchem sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko. Dále byl členem SVU Mánes a SVU Myslbek. Jeho dílo je zastoupeno např. v GVU v Ostravě, GHMP, v GMU v Hradci Králové. Dílo pochází ze sbírky K. Kotrby.