Lot 85
Miloslav Holý (1897 - 1974) KYTICE VE VÁZE

1932
Olej, plátno
100 x 74 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: M. Holý 32.

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 549 EUR
Dosažená cena
160 000 CZK
   |   6 275 EUR

Kytice ve váze představuje Holého oblíbený námět, kterému se věnoval zejména ve 20. letech, kdy se jeho paleta pod vlivem studijní cesty do Paříže a Bretaně rozjasňuje a nabývá na vitalitě. Kytice je ukázkovým příkladem Holého prvorepublikové tvorby, v níž se zračí oslava života a demokracie. Pastózně pojaté květy jsou vyvedeny energickými tahy štětce a snoubí se v nich malířův celoživotní zájem o expresi a kolorismus. Holý studoval na AVU u J. Preislera, V. Bukovace a J. Obrovského a navštěvoval také grafickou speciálku M. Švabinského. Důležitou roli hrál v Sociální skupině Ho-Ho-Ko-Ko, kterou v roce 1924 založil společně s umělci K. Holanem, P. Kotíkem a K. Kotrbou. Hojně vystavoval v Čechách i v zahraničí (Francie, USA, Itálie) a později se stal profesorem AVU. Ještě ve 40. letech čerpal ze svých francouzských vzorů, krajiny jsou otevřené, a v pestřejších barvách tak, jak to viděl při svých studijních pobytech na konci 20. let ve Francii. Později (od 50. let) barvy tmavnou, objevuje se převaha zelené a opět určitý příklon k neoimpresionismu. Díla Miloslava Holého jsou zastoupena ve všech významných českých galeriích a je rovněž autorem několika statí a knihy vzpomínek. Dílo pochází ze sbírky K. Kotrby.