Lot 84
Jozef Teodor Mousson NA DVORKU

20. léta 20. století
Olej, plátno
74 x 81 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: T. Mousson

Vyvolávací cena
230 000 CZK
   |   9 020 EUR
Dosažená cena
420 000 CZK
   |   16 471 EUR

Dílo slovenského malíře, původem z Francie, zachycuje východoslovenský kraj, zvyky a život tamních lidí. Jeho život a tvorba byly spojeny s Michalovcemi. V letech 1905–1909 vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Budapešti (prof. Ballo), v roce 1913 podnikl studijní cestu po Itálii. Byl členem Kunstvereinu a Jednoty výtvarných umělců na Slovensku. Vytvořil si autorsky příznačné kompoziční manýry s centrálně umístěnou skupinou krojovaných ženských postav. Obraz, plný života, zachycující autenticky ztvárněnou scénu, skvěle reprezentuje tvorbu tohoto malíře, jenž patřil do Nagybanské školy plenéristů. V roce 1911 se usadil na Zemplíně v Michalovicích, kde našel svůj vlastní ráj, jež mu přírodou i etnografickou bohatostí připomínal tolik milovanou Itálii. Ve svých směle zpodobených záběrech zachycoval pestrost a okouzlení barvami místního folklóru. Mistrovský obraz plný děje, skvostných detailů a zářivého bohatství skvěle dokumentuje místní situaci v období druhé poloviny 20. let a svým kultivovaným malířským přednesem kvalitně zastupuje autorovu tvorbu.