Lot 83
Jaroslav Herbst (1887 - 1971) PODZIM

1939
Olej, plátno
80,5 x 60 cm (v x š)
Signováno: Sign. vlevo dole: JHerbst/ 39. Vzadu přípis: Podzim Jaroslav Herbst

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 157 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK
   |   2 157 EUR

Jak dokládá i obraz dvou nahých dívek v jabloňovém sadu od malíře Jaroslava Herbsta, vytvořil si tento umělec postupem času zcela svébytnou a jedinečně pojatou malbu, založenou na výrazných světelných a barevných kontrastech a prostorové koncepci odvozené z kubismu. Jeho dílo, poprvé veřejně prezentované výstavou v Galerii Dr. Feigla v Praze v roce 1934, vzbudilo nečekaný ohlas a příznivou odezvu kritiky. Další Herbstovu výstavu uspořádal Feigl v roce 1937, pak malíř opět upadl v zapomnění. Teprve v roce 1995 jej připomenula výstava v Galerii Ztichlá klika v Praze a článek se sérií reprodukcí v časopise Revolver revue z téhož roku.