Lot 78
Jaroslav Herbst (1887 - 1971) VERONIČINO PLÁTNO

1930
Olej, plátno, lepenka
32,5 x 22 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: J. Herbst, vlevo dole: 1930., nahoře uprostřed nápis: ECCE HOMO

Vyvolávací cena
20 000 CZK
   |   784 EUR

Expresivně a s naivistickým akcentem namalovaný Veraikon představuje jednu z poloh tvorby malíře-autodidakta Jaroslava Herbsta. Umělec pocházel ze selské rodiny z Dušník v Podřipsku. Vystudoval strojní a posléze i stavební inženýrství na pražské technice a malířství se věnoval od roku 1912 jako samouk. Po první světové válce se na trvalo vrátil na rodný statek, kde hospodařil a maloval v úplné izolaci od uměleckého prostředí. Vystaveno v galerii Dr. Feigla, Praha, březenduben 1934.