Lot 79
Pravoslav Kotík (1889 - 1970) LEŽÍCÍ

1929
Olej, plátno
27,5 x 41 cm (v x š)
Signováno: Sign. vpravo dole: P. Kotík 29

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 353 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK
   |   5 098 EUR

Obraz Ležící od malíře Pravoslava Kotíka je reprezentativní ukázkou autorova sběratelsky ceněného období, kdy se do umělcovy tvorby promítal vliv kubismu po jeho studijních cestách do Paříže. Žena ležící na sofa, provokativně k divákovi natáčí svou tvář, v níž se zračí odlesky Picassových Avignonských slečen či negerských plastik, tolik vyhledávaných pařížskou avantgardou. Sošné tělo zdůrazněné výraznou linií v sobě nese ohlas neoklasicismu, k němuž se ve svých aktech klonil také Rudolf Kremlička, s nímž Kotíka pojilo členství v SVU Mánes a také zájem o sociální umění. Kotík prošel studiem na UMPRUM i AVU v Praze a v průběhu 20. let se stal členem zásadních uměleckých spolků; Spolku výtvarných umělců Mánes a Umělecké besedy. Zde se potkal s umělci K. Holanem, M. Holým a K. Kotrbou, s nimiž v roce 1924 spolu založil Sociální skupinu HoHoKoKo, jež se zaměřovala na realistické náměty a sociální tematiku. V Kotíkově tvorbě lze najít mnoho vrstev; od expresionismu a fauvismu v raných dílech, kubismus a neoklasicismus z let dvacátých, až po dotek surrealismu v letech padesátých. Ve svých malbách rozehrává příběhy milenců v kavárnách, upracovaných venkovanů, či lidí vyjasňujících si svou existenci tváří v tvář moderní civilizaci. Obraz pochází ze sbírky sochaře Břetislava Bendy.