Lot 80
František Srp KOUPÁNÍ

1930
Olej, plátno
50 x 65 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: Fr. Srp 1930

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   980 EUR
Dosažená cena
25 000 CZK
   |   980 EUR

V obraze Koupání malíř František Srp projevuje výtečně své barevné cítění a smysl pro komponování prostoru. Naplno se tu projevuje barevná i tvarová rytmizace, v akordu modré, růžové i jemnějších tělových odstínů. Malíř vytváří neobvykle poetickou vidinu, sevřenou v harmonické kompozici s výraznými plány. Ležící akty Tří Grácií, obklopené po stranách stromy a s jezerem v pozadí, personifikují smyslnost, živelnost a radostnost prosluněné přírody. Malíř a grafik, krajinář, figuralista, portrétista František Srp studoval v letech 1914–1916 na pražské UMPRUM u prof. E. Dítěte a F. Kysely. V dalším studiu pokračoval na pražské AVU u prof. M. Pirnera, kde také v roce 1919 absolvoval. Od r. 1924 působil jako profesor reálného gymnázia v Bučovicích. Byl členem SVU v Brně a SVU moravských Aleš.