Lot 216
Olbram Zoubek (1926 - 2017) PŘEZKA

2001
polychromovaný cement
220 cm (v)
Signováno na plintě: O ZOUBEK

Vyvolávací cena
350 000 CZK
   |   14 583 EUR
Dosažená cena
1 000 000 CZK
   |   41 667 EUR

Výjimečná monumentální socha od českého významného sochaře Olbrama Zoubka patří k autorově zhruba desetiletému tematickém cyklu, kdy se inspiroval keltským uměním. Zelená polychromovaná socha stojící na podstavci porostlém mechem se signaturou ukazuje, že byla umístěním zamýšlena do prostoru do exteriéru. Podlouhlá hlava je s celkem čtyřmi tvářemi hledími na každou světovou stranu, tento prostorový efekt dodává i zdvojené poprsí sochy. Předložené dílo zaujme charakteristickou, až haptickou prací s  hmotou, jež je zde podána s  naléhavostí, doslova vyzařující z  každého záhybu stylizované ženské silně expresivní postavy. Plastika byla hned po svém dokončení zakoupena do sbírky ve Velké Británii. Drobná poškození. Při konzultacích posouzeno a autorství potvrzeno PhDr. P. Bregantovou. Přiložen certifikát pravosti.