Lot 18
Cornelis Lieste (1817 - 1861) KRAJINA S JEZDCI NA KONÍCH

1. polovina 19. století
Olej, plátno
24 x 30 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: C. Lieste

Vyvolávací cena
24 000 CZK
   |   941 EUR
Dosažená cena
31 000 CZK
   |   1 216 EUR

Krajina s jezdci na koních od významného holandského malíře Cornelia Lieste je výbornou ukázkou malby z období romantismu. Autor ve věku 23 let absolvoval studijní cestu do Belgie a Německa a brzy se etabloval především jako krajinář, často maloval skici přímo v dunách severního Holandska. Typické bylo jeho široké nebe s nízkým horizontem a často i dramatické osvětlení, na jehož základě byl také nazýván „malířem světla“. Kromě vřesovišť maloval i zimní či lesní krajiny s jemnými detaily listoví stromů. V roce 1846 byl jmenován členem „Teeken-kollegie“ Kunst Zij Ons Doel v Haarlemu a členem Královské akademie umění v Amsterdamu. Lieste se zároveň zabýval litografickou prací. Jeho dílo je zastoupeno mimo jiné ve sbírkách Rijksmuseum Amsterdam, muzea Teylers v Haarlemu, muzea Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu, muzea Stedelijk Zwolle a B.C. Koekkoek-Haus v Kleefu.