Lot 185
IKONA BOHORODIČKY VE STŘÍBŘENÉ MONTÁŽI

19. století
Olej, dřevo, zlacená a stříbřená mosaz
90 x 66 cm (v x š)

Vyvolávací cena
8 000 CZK
   |   320 EUR

Dosažená cena
55 000 CZK
   |   2 200 EUR

Tradiční ruská ikona Matky Boží zvaná ‚Bogoroditsa‘ je namalována na pečlivě připraveném dřevěném panelu. Zobrazuje Pannu Marii držící Jezulátko. Opraveno: "Obraz je pokryt mosazným stříbřeným a zlaceným přebalem", zvaným Riza. Riza byla vyrobena tak, aby napodobovala detaily malby a překrývala ikonu částečně vrstvou stříbřeného kovu, aby obraz získal trojrozměrný efekt. Riza má výřezy, které ladí s podobou tváří a rukou. Značky v horních rozích. Dílo pochází z české sbírky 20. let 20. století.