Lot 153
Václav Březina (1862 - 1906) TOPOLY U ŘEKY

2. polovina 19. století
Olej, karton
29,5 x 23 cm (v x š)
Vlevo dole "V. Březina"

Vyvolávací cena
3 000 CZK
   |   120 EUR

Dosažená cena
13 000 CZK
   |   520 EUR

Václav Březina je jedním z nejvýznamnějších žáků Julia Mařáka, se kterým se seznámil již při studiu ve Vídni u profesora Kautského. V roce 1887, kdy Mařák začal vyučovat krajinomalbu na pražské Akademii, se k němu zapsal i Březina a studoval zde až do roku 1892. Silné ovlivnění profesorovým vzorem je patrné jak ve výběru témat, tak v rukopise. Častá jsou romantická lesní zátiší, pohledy na říčky, vřesoviště a louky, které se proměňují v závislosti na ročním období a dopadajícím světle.