Lot 153
TOPOLY U ŘEKY
2. polovina 19. století
Olej, karton
29,5 x 23 cm (v x š)
Vlevo dole "V. Březina"
| 120 EUR
| 520 EUR
Václav Březina je jedním z nejvýznamnějších žáků Julia Mařáka, se kterým se seznámil již při studiu ve Vídni u profesora Kautského. V roce 1887, kdy Mařák začal vyučovat krajinomalbu na pražské Akademii, se k němu zapsal i Březina a studoval zde až do roku 1892. Silné ovlivnění profesorovým vzorem je patrné jak ve výběru témat, tak v rukopise. Častá jsou romantická lesní zátiší, pohledy na říčky, vřesoviště a louky, které se proměňují v závislosti na ročním období a dopadajícím světle.