Lot 45
Antonín Slavíček CESTA VE HVĚZDĚ

56,5 x 75,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
2 000 000 CZK
   |   74 074 EUR
Dosažená cena
6 300 000 CZK
   |   233 333 EUR

Téma cesty a březového háje, které autor o něco málo později opakuje v dílech Břízová nálada, Na podzim v mlze nebo Ve hvězdě, náleží do rané tvorby, která se ještě z větší části hlásí ke klasické realistické krajinomalbě. Profesor Wittlich však ve svém posudku upozorňuje na náznak rozkladu barvy do plošných skvrn, jimiž je vytvářena zem se spadaným listím. Krom samotného stylu malby je časná i samotná signatura, v níž malíř ještě používá zkratku Ant. namísto pouhého A. Obdobný podpis můžeme vidět na obraze Cesta v dešti, který je datován rokem 1895. Mimořádné je i samotné objevení obrazu, který pochází z významné pražské rodiny, která jej před odchodem z Prahy ukryla ve dvojité zadní stěně skříně. K nálezu došlo v nedávné době, kdy měla být zmiňovaná skříň restaurována. Jedná se o skutečnou sběratelskou raritu, neboť raná autorova díla se na uměleckém trhu téměř nevyskytují. Olej na plátně, signováno vlevo dole Ant. Slavíček. Rozbor barev Ing. Michal Pech, odborný posudek Prof. Petr Wittlich.