Lot 80
RÁMÁJANA
180 x 115,5 cm (v x š)
| 352 941 EUR
| 549 020 EUR
Olej, plátno. Sign. vlevo dole latinkou: Boris Grigoriev. Obraz má svým exotickým tématem ve tvorbě Borise Grigorijeva výjimečné postavení. Malíř sám totiž Indii nikdy nenavštívil. Podnět k obrazu nejspíše zprostředkoval Nikolaj Konstantinovič Rerich, přítel a stejně jako Grigorijev člen uměleckého sdružení Mir iskusstva (Svět umění), který naopak Indii osobně procestoval a obdivoval její kulturu. Jak plyne z názvu obrazu, východiskem byl starý indický epos Rámájana, přičemž malíř, známý převážně jako figuralista a portrétista, se zaměřil na hlavní ženskou postavu Situ, snoubenku hlavního hrdiny Rámy. Je vyobrazena jako celá figura v tradičním indickém oděvu, hrající na tradiční hudební nástroj veenu. Kompozici doplňují symbolická zvířata (opice, kráva) a doplňující figury rolníků v pozadí a dvou hlav s asijskými rysy po straně. Styl malby odpovídá způsobu, jakým Grigorijev většinou pracoval: tvář je pečlivě propracovaná, hlavní síla výrazu soustředěna v pronikavých, výrazných očích, zbytek postavy je pak malován volněji a ostatní části kompozice jen zcela náznakově, až na hranici čitelnosti. Východiska této metody lze hledat na jedné straně v ruské malbě ikon, na druhé straně v dobové evropské malbě tzv. Nové věcnosti. Obraz byl dedikován Gandhimu a poprvé vystaven v Praze na výstavě skupiny Skythů v roce 1932. Zdá se však, že dedikace byla pouze symbolická, protože autor se pokoušel dílo prodat v Praze hned po výstavě. Prodej se neuskutečnil a obraz zůstal uložen v redakci německého deníku Prager Presse, odkud přešel do soukromého majetku až v roce 1947, tedy dlouho po malířově smrti. Boris Grigorijev patří k nejvýrazněším osobnostem ruské malby 1. poloviny 20. století. Studoval ve Stroganovově institutu a na petrohradské Akademii. V roce 1913 si umělecké vzdělání doplnil ještě při pobytu v Paříži. Vrátil se do Ruska, ale po bolševické revoluci zemi opustil i s rodinou. Přes Finsko se dostal do Berlína a odtud do Paříže. Usadil se v Cagnes- sur-Mer a stal se vyhledávaným portrétistou. Hojně vystavoval a působil jako pedagog v Chille, New Yorku i ve vlastní soukromé škole ve Francii. Pražskému publiku se poprve představil samostatnou výstavou v Mánesu v roce 1926. Díla Borise Grigorijeva se nacházejí ve sbírkách mnoha muzeí v Rusku i na Západě. Jedna z jeho vůbec nejvýznamnějších maleb, monumentální paraván Tváře světa (1920–1931), vystavená spolu s Rámájanou v Praze v roce 1932 a původně dedikovaná Společnosti národů, se dnes nachází ve sbírce Národní galerie v Praze. Expertiza PhDr. Anna Janištinová. Vystaveno: Francouzský institut v Praze, Výstava slovanských umělců (Skythové), 13. 3.–10. 4. 1932. Ref.: Katalog výstavy skupiny slovanských umělců v Praze, Praha, 1932, č. kat. 12. Hauser, J., Eurasijství a skupina Skify 1930–1933. Diplomová práce. Praha, FF UK, Ústav dějin umění, 2009. str. 41–47. Hauser, J., “Jsme Skythové, jsme Asiaté my…” Eurasijství a umění meziválečné emigrace ze Sovětského svazu. Sergej Mako a skupina Skify. In: Umění LVII (2009)/2, str. 172–184. Galeeva, T., Kostina, D., Russian Emigré Artists Boris Grigoriev and Grigory Musatov and 1920s–1930s Prague: Between “Russian Exoticism” and Western Modernism. In: Centropa 2013. str. 227–234. Provenience: Soukromá sbírka v Čechách, získáno v roce 1947. Draženo: Sotheby,s London, 2015.
Lot 1 LIBER CHRONICARUM
Vyvolávací cena650 000 CZK | 25 490 EUR
Dosažená cena
650 000 CZK | 25 490 EUR
Lot 2 DE REVOLUTIONIBUS ORBIUM COELESTIUM
Vyvolávací cena1 900 000 CZK | 74 510 EUR
Dosažená cena
2 000 000 CZK | 78 431 EUR
Lot 3 ACADEMIA NOBILISSIMAE ARTIS PICTORIAE
Vyvolávací cena40 000 CZK | 1 569 EUR
Dosažená cena
41 000 CZK | 1 608 EUR
Lot 4 DES VOLLKOMMENEN TEUTSCHEN JÄGERS ANDERER HAUPT-THEIL
Vyvolávací cena38 000 CZK | 1 490 EUR
Dosažená cena
10 000 CZK | 392 EUR
Lot 5 MADONA S JEŽÍŠKEM
Vyvolávací cena500 000 CZK | 19 608 EUR
Dosažená cena
500 000 CZK | 19 608 EUR
Lot 6 SVATÁ ANNA SAMOTŘETÍ
Vyvolávací cena350 000 CZK | 13 725 EUR
Dosažená cena
350 000 CZK | 13 725 EUR
Lot 7 ITALSKÝ RENESANČNÍ RÁM
Vyvolávací cena55 000 CZK | 2 157 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK | 2 549 EUR
Lot 8 PÁROVÉ RELIÉFNÍ PORTRÉTY ŘÍMSKÝCH CÍSAŘŮ
Vyvolávací cena45 000 CZK | 1 765 EUR
Dosažená cena
45 000 CZK | 1 765 EUR
Lot 9 VENUŠE UCTÍVÁNA NYMFAMI A FAUNEM
Vyvolávací cena280 000 CZK | 10 980 EUR
Dosažená cena
23 225 CZK | 911 EUR
Lot 10 SVATÁ ANEŽKA ŘÍMSKÁ
Vyvolávací cena200 000 CZK | 7 843 EUR
Dosažená cena
3 466 CZK | 136 EUR
Lot 11 NAROZENÍ PANNY MARIE
Vyvolávací cena800 000 CZK | 31 373 EUR
Dosažená cena
950 000 CZK | 37 255 EUR
Lot 12 STOLNÍ BAROKNÍ HODINY
Vyvolávací cena100 000 CZK | 3 922 EUR
Dosažená cena
100 000 CZK | 3 922 EUR
Lot 13 STOLNÍ ALTÁNOVÉ HODINY
Vyvolávací cena120 000 CZK | 4 706 EUR
Dosažená cena
170 000 CZK | 6 667 EUR
Lot 14 MAPA ČECH A MORAVY
Vyvolávací cena28 000 CZK | 1 098 EUR
Dosažená cena
35 000 CZK | 1 373 EUR
Lot 15 VELKÁ MAPA ČECH
Vyvolávací cena48 000 CZK | 1 882 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK | 2 745 EUR
Lot 16 EMPÍROVÝ PSACÍ STŮL
Vyvolávací cena290 000 CZK | 11 373 EUR
Lot 17 KLASICISTNÍ LUSTR
Lot 18 ŠICÍ STOLEK Z OBDOBÍ BIEDERMEIERU
Dosažená cena
120 000 CZK | 4 706 EUR
Lot 19 SOUBOR DVANÁCTI SEVEROEVROPSKÝCH MAHAGONOVÝCH ŽIDLÍ
Vyvolávací cena450 000 CZK | 17 647 EUR
Lot 20 STŮL VE STYLU BIEDERMEIERU
Vyvolávací cena70 000 CZK | 2 745 EUR
Dosažená cena
100 000 CZK | 3 922 EUR
KOMODA Z OBDOBÍ BIEDERMEIERU
35 000 CZK | 1 373 EUR
Lot 22 LATERNOVÉ HODINY
Vyvolávací cena400 000 CZK | 15 686 EUR
Dosažená cena
400 000 CZK | 15 686 EUR
Lot 23 PŘEDVÁDĚNÍ ARABSKÉHO KONĚ
Vyvolávací cena1 800 000 CZK | 70 588 EUR
Lot 24 MOTIV Z ALP
Dosažená cena
120 000 CZK | 4 706 EUR