Lot 16
BAROKNÍ SOCHA SV. VOJTĚCHA

1. polovina 18. století
polychromované a zlacené dřevo
30 cm (v)

Vyvolávací cena
20 000 CZK
   |   833 EUR
Dosažená cena
20 000 CZK
   |   833 EUR

Boceto k větší soše sv. Vojtěcha s berlou je bravurním dílem. Soška z polychromovaného a zlaceného dřeva místy malovaná stojí na buclatém soklu se zarámovaným nápisem: St. Adalbertus. Sv. Vojtěch z rodu Slavníkovců byl kritikem povrchního postoje ke křesťanství převládajícího v Čechách, vystupoval proti postojům v tehdejší společnosti, které se neslučovaly s církevním učením, zejména proti pohanství, obchodování s křesťanskými otroky a velmi rozšířenému alkoholismu. Výborný zachovalý stav.