Lot 22
CÍNOVÝ PESACHOVÝ TALÍŘ

1. čtvrtina 18. století
cín
Průměr 29.5 cm

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   1 042 EUR

Velice vzácný cínový talíř z počátku 18. století označovaný sederový sloužil při domácím obřadu Pesachu, jednoho z nejvýznamnějších a nejstarších židovských svátků. Na vnějším okraji lemován dekorem ptactva a rostlinných motivů. Prohlubeň talíře s hebrejskými znaky a vyobrazeným sedmiramenným svícnem ve stylizovaném květu byla určena k servírování celkem sedmi pokrmů. Značeno třemi značkami na zadní straně. Obdobný talíř (patrně z Rokycan) se nachází ve sbírkách Metropolitního muzea v New Yorku.