Lot 149
František Janoušek (1890 - 1943) FANTOM

1936-1938
Olej, plátno
84 x 66,5 cm (v x š)
Nesignováno

Vyvolávací cena
240 000 CZK
   |   10 000 EUR
Dosažená cena
390 000 CZK
   |   16 250 EUR

Dramatická, velice působivá práce je vynikajícím reprezentantem autorova expresivního surrealismu z umělcovy vyzrálé periody tvorby druhé poloviny 30. let. Vysoce sugestivní obraz, jenž diváka okamžitě uhrane svou nezkrotnou energií a naléhavostí, zobrazuje v neurčité krajině i čase fantomatickou figuru, jejíž tělo jako by bylo tvořeno a sžíráno zároveň vlastními přízraky. Janoušek plně využívá svého oblíbeného efektivního prvku propojení tělesného s architekturou, když postavu, jíž se z úst derou sliny, poutá ke sloupu, ke kterému je přirostlá kusy vlastního těla. Celou podivuhodnou scénu pak ještě naplňuje větší nejistotou skutečnost, že sloup, jenž má fantoma držet na uzdě, vyrůstá z nejasného, vratkého, až imaginárního základu, základu stejně nejistého, jakým byla nelehká předválečná doba, v níž toto dílo vznikalo. Vzhledem k tomu, že je práce vedena v pozůstalostní kartotéce jako nedokončená, máme jedinečnou možnost sledovat výtvarníkův niterný tvůrčí proces a zároveň máme k dispozici dostatek prostoru pro vlastní výklad, pro naše osobní završení onoho fatálního příběhu. Plátno pochází přímo z autorovy pozůstalosti. Obraz bude publikován a zařazen do chystaného soupisu díla v připravované monografii PhDr. J. Vykoukala. Posouzeno PhDr. R. Michalovou, Ph.D., a prof. J. Zeminou. Provedena odborná expertiza PhDr. Karlem Srpem.