Lot 150
Pravoslav Kotík (1889 - 1970) U VODY

1942
Olej, plátno
35,5 x 66 cm (v x š)
Vpravo nahoře „P. Kotík 42“

Vyvolávací cena
140 000 CZK
   |   5 833 EUR
Dosažená cena
350 000 CZK
   |   14 583 EUR

Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.: "Posuzovaný obraz „U vody“ je autorsky nezpochybnitelným, vizuálně neobyčejně atraktivním, skvěle tvarově a koloristicky rozehraným dílem Pravoslava Kotíka, výrazného představitele české moderny, umělce, který nepodléhal teoretickým dogmatům a měl odvahu k výtvarnému experimentu. Těžištěm jeho tvorby se však stala především figurální tematika, tedy člověk ve složité sociální struktuře, odrážející jeho mnohovrstevnatý příběh. Kotík byl autorem fascinovaným výrazem lidského gesta, děním a barevnými kontrasty v obraze. Jak přesně vystihla Ludmila Vachtová: „Na počátku těchto obrazů kromě všech předností, o kterých u Kotíka víme (barevná organizace prostoru, smysl pro velkou kompozici, bravura detailu), byl pohyb. Těžištěm jeho tvorby se však stala především figurální tematika, tedy člověk ve složité sociální struktuře, odrážející jeho mnohovrstevnatý příběh. Kotík byl autorem fascinovaným výrazem lidského gesta, děním a barevnými kontrasty v obraze. Předložený obraz „U vody“ je Kotíkovou nádhernou, skvostně tvarově a koloristicky provázanou prací, jež dokázala doslova geniálně prozářit ponurost tehdejší válečné doby. Atmosféra dějinného konfliktu přidala autorovým dílům na scéničnosti a dramatičnosti, malířovy obrazy se staly jakýmisi koncentráty nahromaděných emocí."