Lot 225
Patrik Hábl (1975) INFANTKA (DIEGO VELÁZQUEZ)

2015-2016
akryl a olej na plátně
60 x 45 cm (v x š)
Signováno verso: "Infantka" (D. Velazquez) 2015-16 Hábl

Vyvolávací cena
170 000 CZK
   |   7 083 EUR

Patrik Hábl patří k nejvýraznějším tvářím současné české malby pracující s obrazem i jeho prostorovým umístěním. Ve výstavách i intervencích do veřejného prostoru byl dlouho vnímán jako představitel abstraktní malby a imaginativních krajin. Představený obraz Marie Anny Španělské podle Diego Velázqueze je součástí většího cyklu děl, reinterpretací světových mistrovských obrazů, kterým se průběžně věnuje od dob studií do současnosti, tedy přes 28 let. Sám autor k dílu uvádí: „obraz je namalován ve stejné velikosti jako originál a následně malířsky dekonstruován. Do malby vstupuji různými způsoby, jako je vytrhávání, vymývání, nebo další vrstvení obrazu. Motivem obrazu se stává tvář, obraz tak pozoruje jiný obraz, tvář pozoruje tvář“. Celek všech děl reinterpretovaných starých mistrů Patrika Hábla byl představen na letošní výstavě v posledním patře věže Centra současného umění DOX. Ve výstavě Tolik jiné přítomnosti ukázal tak autor téměř neznámou polohu své tvorby inspirovanou jeho dlouhodobou fascinací klasickým portrétem a lidskou tváří. V zahuštěné instalaci obrazů kromě složitosti vnímání reality současného světa odkazoval také na kabinetní uspořádání historických obrazáren. Možným konceptem jsou rovněž intervence ve sbírkách starého umění a vytváření dialogu se starými mistry pomocí současných přístupů v umění. Obraz z cyklu „starých mistrů“ Patrika Hábla se tak na aukčním trhu objevuje vůbec poprvé. Dílo bylo vystaveno na samostatné výstavě Tolik jiné přítomnosti (2022) v Centru současného umění DOX v Praze.