Lot 226
Patrik Hábl (1975) KRAJINA S MRAKY

2016-2018
akryl na plátně
100 x 140 cm (v x š)
Signováno verso: KRAJINA S MRAKY 2016-18 Patrik Hábl

Vyvolávací cena
160 000 CZK
   |   6 667 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK
   |   7 500 EUR

Obraz vznikl jako přímý zážitek z konkrétní krajiny v dešti. Mraky vytvořilv horizontu dramatickou scenérii, která mi připomínala výjevy z barokních holandských obrazů“, vzpomíná na iniciační inspiraci díla Krajina s mraky malíř Patrik Hábl. Autor, který se do povědomí veřejnosti zapsal především svými monumentálními intervencemi abstraktního umění do významných (často sakrálních) historických i současných staveb a stálých galerijních expozic. Charakteristickým rysem jeho tvorby je kromě monumentality a práce s prostorem i dlouhodobý zájem o experiment s malířskými technikami a postupy, kdy neúnavně testuje možnosti média malby a s nekonečnou invencí se neustále snaží posouvat je dál. Často pracuje bez štětců, barvy na plátna nanáší různými způsoby nechává je schnout, mrznout, stékat. V případě postupně budované a kaligraficky nanášené vrstevnaté kompozice obrazu Krajina s mraky používá autor tzv. vymývanou techniku. Jeho krajinný motiv zde podmiňuje monochromní temná barevnost, na které v závěrečné vrstvě kontrastují světlé odstíny, které tak vytváří napětí a dramatičnost celé situace. Nezapomenutelný hluboký osobní prožitek z krajiny tak malíř přenáší pomocí ojedinělé techniky na plátno: „barva stéká a tento okamžik jsem se snažil zastavit a uchovat vnitřní vjem celé scenérie“. Dílo bylo vystaveno na samostatné výstavě Tělo obrazu (2020) v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a na výstavě Expositie (2020) v Broft Gallery v Leerdamu v Holandsku.