Lot 59
Antonín Chittussi (1847 - 1891) KRAJINA SE STROMEM

1883
Olej, plátno, karton
31,5 x 48 cm (v x š)
Vpravo dole "Chittussi"

Vyvolávací cena
290 000 CZK
   |   12 083 EUR
Dosažená cena
300 000 CZK
   |   12 500 EUR

Antonín Chittussi je uznáván jako vůdčí český krajinář poslední třetiny 19. století, ceněný hlavně pro svou tvorbu z období po roce 1878 a během jeho působení ve Francii. Ten se při svém studiu soustředil na tehdy již uznávané barbizonské mistry. V základní charakteristice jim šlo o to, aby vystihli krajinu přesvědčivým ale volným básnickým přednesem, zachytili její náladu a uplatnili svůj cit. Barevný kolorit je proveden velkými barevnými skvrnami na sebe vrstvenou pasou, nanášenou širším štětcem. Jedná se o velice kvalitní dílo, vysoké umělecké úrovně, kdy Chittussiho syntéza  krajinného výseku dospěla do svého kulminačního vrcholu. K dílu je přiložen posudek prof. PhDr. Romana Prahla CSc. a znalecký posudek Mgr. Vlastimila Tetivy. Publikováno v: Roman Prahl - Antonín Chittussi - Region a svět, str. 15, vydáno 2012 Východočeská galerie v Pardubicích.