Lot 194
Michal Ranný (1946 - 1981) MOŘE

1973
Olej, plátno
30 x 25 cm (v x š)
Zezadu "Michal Ranný"

Vyvolávací cena
26 000 CZK
   |   1 083 EUR
Dosažená cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR

Michal Ranný studoval v letech 1961-1965 na SUPŠ v Brně u prof. Jiřího Coufala, pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Františka Jiroudka a Jiřího Johna. Počátky jeho malířské tvorby byly spojeny s krajinou Českomoravské vrchoviny, kam se neustále vracel a která patřila mezi jeho velké inspirační zdroje. K tématice moří ho však přivedly jeho studijní návštěvy Itálie a Francie, kde absorboval barevnou skladbu horizontál a v lyrické zkratce ji přenášel na plátno. Byl fascinován barevnými kontrasty a podobou přírodních anorganických struktur.