Lot 110
Milada Marešová (1901 - 1987) PANÍ VE SMUTKU

1931
Olej, plátno
65,5 x 45 cm (v x š)
Vpravo dole "Marešová 1931"

Vyvolávací cena
220 000 CZK
   |   9 167 EUR
Dosažená cena
320 000 CZK
   |   13 333 EUR

Zaujetí ženským světem se ve tvorbě Milady Marešové projevovalo od samého začátku. Jednalo se o neidealizované podobizny skutečných lidí a údělů, skicy lidské psychiky. Vdovy se v jejím pojetí stávají tichými, statickými a melancholickými symboly, pozůstatky tísně a existence odsouzené k samotě. Tvoří komplementární díl k jejím portrétům nevěst, které svým nezúčastněným a mnohdy introvertním pojetím předznamenávají první krok do manželství - nevyhnutelný úděl a život na cestě k zármutku. Nevěsty a vdovy jsou odrazem mariánského kultu, který vyobrazuje ženskou lásku i v její poloze naprosté oddanosti a nutné oběti.