Lot 159
Ota Janeček (1919 - 1996) PODOBIZNA ŽENY

1946
olej na plátně
31 x 24 cm (v x š)
Signováno a datováno vpravo nahoře: Janeček 9.XII.46

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR
Dosažená cena
150 000 CZK
   |   6 250 EUR

Stylizovaná podobizna ženy se zavřenýma očima s melancholickou atmosférou datovaná 9. prosince 1946 je neobvyklou ranou polohou českého výtvarníka Oty Janečka, který v této době byl členem S.V.U. Mánes. Jeho první malířská díla byla poznamenána expresivitou typickou pro válečné období. Janečkova celoživotní rozsáhlá tvorba byla završena v roce 1995 velkou retrospektivní výstavou v pražském Mánesu. Ota Janeček je svými díly zastoupen v Národní galerii v Praze, v londýnské Tate Gallery, v Národní knihovně v Paříži, v MC Nay Institute v San Antonio (USA), v japonském Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts a v National Gallery of Wales.