Lot 160
Ota Janeček (1919 - 1996) ŽENSKÝ AKT

1943
akvarel na papíře
305 x 200 mm (v x š)
Signováno a datováno vpravo dole: O. Janeček 43

Vyvolávací cena
12 000 CZK
   |   500 EUR
Dosažená cena
28 000 CZK
   |   1 167 EUR

Reprezentativní uvolněná práce Oty Janečka pochází z autorova raného období a je ukázkou jeho charakteristického rukopisu i tematiky ženských aktů, která se v této době začíná objevovat a variovat. Janeček byl několikrát vyznamenán v soutěži o nejkrásnější československou knihu roku. Jeho zájem se soustřeďoval zejména na zobrazování přírody, jeho jemná stylizace květin, ptáků, motýlů, stébel trávy připomíná svou křehkostí mistry japonských závěsných obrazů a v protikladu k tomu je jeho přesná kresebná linka, prošlá školou kubismu, velmi vhodná k vyjádření něžných tahů ženského těla.