Lot 161
Ota Janeček (1919 - 1996) V ATELIÉRU

1943
perokresba a akvarel na papíře
230 x 195 mm (v x š)
Signováno a datováno vpravo dole: O. Janeček 43

Vyvolávací cena
16 000 CZK
   |   667 EUR
Dosažená cena
36 000 CZK
   |   1 500 EUR

Bravurní práce na papíře od významného českého výtvarníka Oty Janečka pochází z doby po ukončení studia na pražské Uměleckoprůmyslové škole, roku, kdy se připojil ke S.V.U. Mánes, ve kterém působil do roku 1949. Jeho první malířská díla byla poznamenána expresivitou typickou pro válečné období. V některých obrazech se objevuje inspirace Amedeem Modiglianim, či z kubismu Pabla Picassa a Emila Filly. Právě v roce 1943 začínají krystalizovat okruhy jeho pozdější tvorby, především kresby dívčích aktů. Začíná rovněž poprvé samostatně vystavovat. Kromě malby tvoří velice významnou část Janečkova díla grafika, především linority, litografie a suchá jehla o níž prohlásil: "Suchou jehlu dělám od samého začátku a oblíbil jsem si ji proto, že nepotřebuju ani "kuchyň" ani "laboratoř". Stačí mít v kapse desku a jehlu. A pak - je to technika pravdy. Odhalí s naprostou jistotou, jak umíš kreslit." Nabízené dílo je součástí archivu fotografií Josefa Sudka pod inventárním číslem S3970N.