Lot 92
Moritz Hacker (1849 - 1932) SECESNÍ HODINY

1905
postříbřená mosaz, sklo, zlacená mosaz
36 x 27 cm (v x š)
Značeno vzadu dole značkou výrobce

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR
Dosažená cena
150 000 CZK
   |   6 250 EUR

Vzácné secesní krbové hodiny dle návrhu vídeňského designéra Moritze Hackera, který ve své továrně na zpracování kovů k. & k. Hof-Silber und Chinasilberwarenfabrik vyráběl doplňky pro luxusní bytové dekorace v období vídeňské secese. Sortiment zahrnoval elegantní svícny, lampy či toaletní a psací soupravy. V případě krbových hodin se Hacker chopil klasického tvarosloví portálových hodin, kterému však dodal zcela jedinečný, ve své době velice moderní charakter. Bohatým zdobením secesními vzory a stylizovanými květy zdůrazňuje práci analogickou s designy Josepha Maria Olbricha. Postříbřený povrch v kombinaci s průsvitnými kobaltově modrými skleněnými sloupky dodává hodinám monumentální vzhled. V nabízených hodinách se snoubí vysoká kvalita řemeslného zpracování spolu se secesním vkusem kultivované vídeňské kultury bydlení počátku 20. století. Výborný zachovalý stav. Zezadu značeno. Publikováno: W. Neuwirth. Blühender Jugendstil, Bd. II. Wien. 1991. S. 251–254.