Lot 88
Peter Behrens (1868 - 1940) SECESNÍ VÁZA

1902
keramika, pozlacená měď
20,5 x 27 cm (v x š)
Značeno zespodu: Walder Keramik

Vyvolávací cena
17 000 CZK
   |   708 EUR
Dosažená cena
19 000 CZK
   |   792 EUR

V roce 1899 přijal Behrens pozvání velkovévody Ernsta Ludwiga Hessenského k spolubudování kolonie umělců v Darmstadtu. Tam si umělec postavil neuvěřitelně nákladný a slohově secesně čistý dům. Byl to zlomový okamžik v zacílení jeho zájmů i v úspěšném završení vize „gesamtkunstwerku“. Roku 1903 se stal ředitelem vlastní Kunstgewerbeschule v Düsseldorfu. O tři roky později spolu s Hermannem Muthesiem, Josefem Hoffmannem a Josephem Mariou Olbrichem spojili své síly k založení německého Werkbundu, který měl fungovat na principech hnutí Arts and Craft k zvyšování celkové úrovně vkusu v Německu, což byl vlivný impuls podporovaný průmyslníky a investory. Nabízenou vzácnou secesní vázu dle návrhu Petera Behrense vyrobila Merkelbach & Wick, Grenzhausen, Westerwälder Neukeramik, s číslem modelu 2055. Jedná se o náročnou realizaci galvanoplastické dekorativní montáže z pozlacené mědi vsazené do keramiky s opalizující glazurou. Výborný stav.