Lot 211
Josef Jíra (1929 - 2005) SETKÁNÍ

80. léta 20. století
Olej, plátno
48 x 38 cm (v x š)
Nesignováno

Vyvolávací cena
110 000 CZK
   |   4 583 EUR
Dosažená cena
250 000 CZK
   |   10 417 EUR

Obraz pocházející z ateliéru Josefa Jíry s přípisem jeho manželky Ivany patří k vyzrálé tvorbě z 80. let. Obrazy vznikaly jako výsledky vzrušeného prožívání vnitřních sporů a konfliktů a v tomto smyslu jsou plné napětí i romantické dramatičnosti. Jak sám o sobě napsal: „Jsem člověk, který za život poznal radosti i smutky, dělal hříchy a snažil se i o dobré skutky. Žil jsem v pohodě a znám i hlubinu stoky, ve které se tolik lidí utopilo…" Rodokmen jeho sugestivní malby rytmizovaného rukopisu a znepokojivě rozezvučených barev sahá až k vizionářům expresionismu. V obrazech, do nichž zapojuje motivy svého dětství, rozvíjí metodu souběžného sdružování a prostupování časově vzdálených událostí.