Lot 46
Antonín Mánes (1784 - 1843) SKÁLY S VODOPÁDEM

20. léta 19. století
Olej, plátno
35 x 29 cm (v x š)
Vlevo dole "A Manes"

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   5 000 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK
   |   5 417 EUR

Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Mánes byl žákem Karla Postla a v jeho ateliéru byl po celých jedenáct let vychováván v intencích klasicistního názoru na ideální komponovanou krajinu v popisném pojetí. Nejraději zachycoval skutečnou, ale lyricky pojatou přírodu a její detaily. Dnes Antonína Mánesa pokládáme za zakladatele české krajinářské školy 19. století." Na zadní straně se nachází výstřižek z aukčního katalogu Galerie Zdeněk Jeřábek (1949) s reprodukcí obrazu a přípisem: č.kat. 95.