Lot 41
Joseph Ulrich Danhauser (1780 - 1829) STOLNÍ EMPÍROVÉ HODINY

Kolem 1820
zlacené a polychromované dřevo, smalt, mosaz, ocel, sklo
65 x 43 x 18 cm (v x š x h)
Signováno na ciferníku

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 500 EUR
Dosažená cena
240 000 CZK
   |   10 000 EUR

Výjimečné stolní empírové hodiny jsou mimořádnou ukázkou mistrné práce slavné vídeňské nábytkářské dílny sochaře Josepha Ulricha Danhausera založenou v roce 1814. Jednalo se o jednu z prvních vídeňských firem, která se zabývala výzdobou interiérů. Patřila k nim především výroba nábytků a čalounění, výroba interiérových svítidel, kovovýroba, složité závěsy či drobné plastické doplňky. Jenom vídeňský MAK vlastní katalogy se zhruba 2500 Danhauserovými návrhy. Jejich klientela pocházela z celé rakouské monarchie a Německa a firma disponovala obchodními zastoupeními ve Štýrském Hradci a Budapešti. Nejprestižnější a nejrozsáhlejší Danhauserovou zakázkou byla kolem roku 1822 renovace vídeňského paláce arcivévody Karla (dnešní Albertina). Nabízené vyřezávané hodiny jsou ve tvarů nádoby označované oinochoé s andělem a podobiznou muže. Smaltovaný ciferník signovaný J. Straub B. in Wien. Joseph Bin Straub byl vídeňský hodinář, který své hodiny začal vyrábět od roku 1800. Stroj se čtvrťovým bitím. Výborný stav.