Lot 40
Pierre-Philippe Thomire (1751 - 1843) (okruh) PÁROVÉ EMPÍROVÉ SVÍCNY

Kolem 1820
zlacený bronz
69 cm (v), Průměr 39 cm

Vyvolávací cena
280 000 CZK
   |   11 667 EUR
Dosažená cena
280 000 CZK
   |   11 667 EUR

Mimořádně kvalitně zpracované impozantní párové svícny, které mohou rovněž sloužit jako nástolce, jsou pravděpodobně dílem z okruhu Pierra-Philippa Thomira, jednoho z nejvýznamnějších návrhářů a bronzařů z období francouzského empíru (titul ciseleur de l’Empereur získal v roce 1809). Na počátku 19. století začali Francouzi měnit své stolovací zvyklosti, když kolem roku 1810 císařský dvůr a vyšší společenské vrstvy upustily od dřívější tradice servisu à la française, kdy se všechny chody předkládaly na stůl najednou, namísto servisu à la russe, kdy se jídlo předkládalo postupně. To znamenalo, že stůl, zbavený četných servírovacích nádob, vypadal poněkud prázdně. V důsledku toho se stolní ozdoby staly bohatšími a zároveň se vyvinul nástolec jako ideální řešení pro ozdobení středové části dlouhého jídelního stolu. Nabízené veliké bronzy s nahoře prořezávaným košíkem držící na labutích a putti s věnci na kulaté zdobené členité základně byly koncipovány jako součást takového stolovacího aranžmá. Košík byl určen k uložení ovoce, bonbonů nebo květinové výzdoby. Navrchu opatřeny samostatným prstencem na svíčky. Analogické párové svícny/nástolce připisované Thomirovi, se nyní nachází v milánské Biblioteca Ambrosiana či Phoenix Art Museum. Výborný stav.