Lot 31
Denis Masson (???? - 1784) STOLNÍ HODINY Z OBDOBÍ LUDVÍKA XV.

Kolem 1750
zlacený bronz, želvovina, mosaz, smalt, ocel, dřevo
66 x 36 x 15 cm (v x š x h)
signováno na ciferníku: DENIS MASSON A PARIS

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 292 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK
   |   5 000 EUR

Bohatě zdobené stolní hodiny z období vrcholného rokoka jsou mimořádným dílem na poli francouzské bronzařské tradice spolu s technikou boulle (mosazi vkládané do želvoviny). V nevídaně dynamickém tvarosloví s mimořádným designem kvalitně zpracovaných v ohni zlacených bronzů se snoubí tehdejší zájem o orient známý jako chinoiserní styl, v hodinách manifestován především členitostí horních partií. Denis Masson, který se stal hodinářským mistrem v roce 1746, byl jedním z nejvýznamnějších pařížských hodinářů 18. století. Po získání titulu mistra postupně otevřel dílny v Abbaye Saint-Germain-des-Prés, v roce 1747 na Pont Notre-Dame a v roce 1778 v ulici Sainte-Avoye. Mezi prestižními pařížskými znalci si rychle získal věhlas, zejména díky hodinám zdobených figurkami ze saského porcelánu. Stejně jako většina nejlepších hodinářů své doby spolupracoval Denis Masson s mnoha prestižními řemeslníky té doby: bronzovým litcem Jeanem-Baptistem Vallée a truhláři Lieutaudem a Foulletem či Edmé Royem a Caffiérisem. Mezi jeho zákazníky patřili infantka parmská (Marie Luisa Španělská), vévodkyně de Mazarin a vévodkyně de Villeroy či markýz de Persan a princ a princezna de Condé. O významu Massonových děl svědčí i jejich zastoupení v nejlepších muzejních sbírkách, zejména ve Victoria and Albert Museum v Londýně, Neues Schloss v Bayreuthu, Residenzmuseum v Mnichově a Palazzo di Quirinale v Římě. Kompletně restaurováno. Funkční hodinový stroj k seřízení.