Lot 66
František Kaván (1866 - 1941) U KARTOUZ

Kolem 1901
Olej, karton
20,5 x 28,5 cm (v x š)
Vlevo dole "Kaván"

Vyvolávací cena
80 000 CZK
   |   3 333 EUR
Dosažená cena
270 000 CZK
   |   11 250 EUR

Z odborného posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře: "Kavánovy obrazy z přelomu 19. a 20. století pokládáme za nejmistrněnší díla vůbec. Někdy kolem roku 1901 vznikl kousek za Jičínem i zde posuzovaný plenérový kus značné technické i výrazové vyspělosti. V dálkové perspektivě akcentuje horizont střecha valdického barokního kostela se štíhlým sanktusníkem. Nálada je upředena z několika málo valérů zelené, okrově hnědé a šedomodré barvy. Objev dosud neznámého výtvarně sugestivního díla hodnotím jako významný a přispívá k úhrnnějšímu poznání nejvzácnějšího úseku autorovy tvorby."