Lot 130
Minka Podhajská (1881 - 1963) ZIMNÍ CHALOUPKY

1931
Olej, plátno
75 x 130,5 cm (v x š)
Vlevo dole "Minka Podhajská 1931"

Vyvolávací cena
28 000 CZK
   |   1 167 EUR
Dosažená cena
50 000 CZK
   |   2 083 EUR

Česká umělkyně Minka (Vilemína) Podhajská narozená ve Vídni, členka skupiny okolo Gustava Klimta a později významná tvůrkyně družstva Artěl, stála v nové Československé republice u zrodu moderní české hračky. Byla však i talentovanou malířkou a jako činovnice výtvarných spolků prošlapávala cestu i dalším ženám, které se v té době odvážně vydávaly na dráhu umění. Líbezná zasněžená krajina s chaloupkami vykazuje hladký přednes, a autorka při stínování sněhu využívá jemné pastelové valéry, které dokreslují nevšední světelnou situaci.