Lot 11
John Ebsworth (1643 - 1706) BAROKNÍ KAPESNÍ HODINKY

Kolem 1690
stříbro, modrá ocel, zlacení
7,9 cm (v), Průměr 5 cm
signováno: John Ebsworth London

Vyvolávací cena
80 000 CZK
   |   3 333 EUR

Raritní kapesní hodinky od významného londýnského hodináře s ukazatelem dne a noci, pod kterým se nachází precizní provedení florálního motivu s ptactvem a maskaronem. Jedná se o retrográdní římské hodiny pro denní a noční dobu. John Ebsworth z londýnské čtvrti Cross Keys v Lothbury byl předním a významným hodinářem, který byl v roce 1697 jmenován mistrem hodinářské společnosti a vyrobil řadu kvalitních stojacích, konzolových a lucernových hodin. Tento krásný exemplář byl nepochybně zakázkou pro významného zákazníka. V roce 1682 se Ebsworth stal asistentem Ctihodné společnosti hodinářů, v letech 1694-1696 byl správcem a v roce 1697 mistrem. Další Ebsworthova hodinářská díla se nacházejí v královské sbírce. Zvláště zajímavé jsou stolní hodiny, které členové rodiny darovali Jeho královské Výsosti vévodovi z Yorku u příležitosti jeho sňatku 26. dubna 1923. Hodiny jsou umístěny v zahradním pokoji v Clarence House. Signován zhotovitel pláště: J. Somer. Stroj v chodu.