Lot 25
Jaroslav Špillar (1869 - 1917) BENÁTKY

1892
Olej, karton, dřevěná deska
15,5 x 23 cm (v x š)
Signováno: Sign. vlevo dole: JAR. ŠPILLAR/ VENEZIA/ 1892

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   706 EUR
Dosažená cena
49 000 CZK
   |   1 922 EUR

Na obraze Benátky zachytil půvabně malíř Jaroslav Špillar průhled pod mostkem na jednom z kanálů, v pozadí s typickými gondolami a ruchem na palácovém nábřeží. Špillar, přezdívaný také Trávníček, byl historicky a národopisně orientovaný malíř z Chodska. Jeho mladší bratři Karel Špillar a Rudolf Vojtěch Špillar byli rovněž výtvarnými umělci. Patřil mezi první žáky nově založené UMPRUM v Praze (v letech 1885–87 u F. Ženíška a J. Schikanedera) a následně pět let na AVU u M. Pirnera. V roce 1888 se začal zajímat o Chodsko, kam se poté přestěhoval. Nejprve do Postřekova, kde bydlel v části obce Na trávníkách, později si v roce 1902 postavil vilu v Peci pod Čerchovem. Na své první souborné výstavě v Topičově salonu (1899) představil 86 prací. Vyzdobil zasedací síň ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře. Je zastoupen ve Stálé expozici obrazů Jaroslava a Karla Špillarů, Galerie bratří Špillarů, Domažlice.